פורום השבוע אינדקס אופנה יוגה גברים וצירים היום שאחרי הצילו צירים תזונה מאמרים חדשות ראשי
 
24/6/2002 4:47 ענבל ל מאת:
לכל המניקות, שמתקשות ושלא (בעקבות הדיונים האחרונים) - על הציצי כמכונה לייצור, הולכה ואיחסון של חלב
כותרת:
רותי, הרגישי חופשיה להעביר את הודעתי זו לאחד הדיונים. לא התעמקתי בסוגיה בשעה זו של היממה, אז דבקתי במגלומניה, ועימך ועם האחרות הסליחה.

בואו נסתכל על הציצי כעל מכונה משוכללת כאמור לעיל.

הייצור של החלב במכונה הזו הוא לא בכמויות מדהימות, אך בד"כ הן מספיקות לתינוק אחד או שניים, ולפעמים ליותר. השיכלול: ניתן לשנות את הכמויות הללו כרצוננו, במאמץ סביר ובזמן סביר. החיסרון: צריך פרטנר לעניין. התינוק הוא זה שקובע את הכמויות הדרושות לו, בעזרת יניקה נכונה. יניקה לא נכונה לא תצליח לגרום לציצי לייצר לאורך זמן את הכמויות הנכונות.

נמשיך לאיחסון. החלב שאתן קונות בסופרמרקט - כמה זמן הוא יכול להיות מאוחסן בחום של 38 מעלות צלזיוס? בחום של 40 מעלות? נכון שבאיזשהו שלב הוא יתקלקל? אז למה שזה יהיה שונה בציצי? אם אין תחלופה של חלב במאגרים, חלב עומד הוא יופי של מחסן למיקרובים שונים ומשונים, למרות כל אמצעי הגוף להגן עליו. גודש בשד מעיד על חוסר יכולת לרוקן את השד ביעילות, מה שעלול להוביל לצרות מצרות שונות - סתימות בצנרת, דלקות וזיהומים. ואני לא מדברת על גודש בבוקר אחרי שנת לילה טובה הדדית. אני מדברת על ימים רצופים של ריקון לא מספיק של השד, באזורים קבועים או משתנים.

הלאה, לצנרת. נניח שאנחנו יאפים, ואת החלב מהסופרמרקט אנחנו מעבירים לכד נאה ואסתטי, לרווחת בני הבית. כמה זמן ייקח לדעתכן, עד שכל בני הבית יחטפו הרעלת מזון, אם אנחנו לא מנקים את הכד הזה אחרי כל פעם שהוא מתרוקן? ותעזבו חלב - איך נראה כד הבריטה שלכם אם אתם לא משקיעים בו קירצוף נאה אחת לכמה זמן? נכון שיש ירוקת בתחתית? הבעיה היא שאי אפשר להיכנס עם אקונומיקה לתוך הצנרת של הציצי ולנקות. הדרך היחידה לנקות את צינוריות החלב היא לייצר עוד ועוד חלב שיזרום בהן וישטוף החוצה את כל המיקרובים שמנסים להתלבש עליהם.

אז אפשר לעשות את זה רק בדרך אחת: בשאיבה יעילה של החלב החוצה מהשד. לכל אחת מכן יש משאבה משוכללת בבית: התינוק שלכן. אין משאבה יותר משוכללת ממנו. אלא שכמו כל דבר מתוחכם, גם כאן צריך ללמוד איך להפעיל את זה נכון כדי לקבל את התוצאות הרצויות. מי מכן התקבלה לעבודה וכבר ביומה הראשון ידעה לעשות הכל לבד והגיעה בכוחות עצמה לתוצאות הרצויות, וללא מאמץ? (קשה לי להאמין שרבות הרימו ידיים...). אז אני הולכת לפי הסיסמה:
If all else fails, read the manual
כלומר, הנקה זה דבר שצריך ללמוד. התינוק צריך לקבל את העזרה וההדרכה המתאימות כדי לדעת איך לפתוח את הפה נכון ואיך להיצמד נכון (כל מכונה משוכללת זקוקה לפיין-טיונינג, כמו שאמרה רותי), וכל מפעיל של מכונה כזו זקוק לפחות ליום הדרכה, לא? אז למה לא נותנים לנו את זה?? איפה המניואל???
אנא, מניקות יקרות מאד לליבי, העזרו במי שיודע להפעיל מכונות-שאיבה אלו (וסליחה שכל ההודעה הזו היא טכנית וקרה; לפעמים צריך להתרכז במשל ומושגיו), והתעקשו עד שתקבלו מענה לכל דאגותיכן, התלבטויותיכן וכאביכן. הנקה לא צריכה לכאוב, לא צריכה לגרום לכן להיות חולות, לא צריכה לייאש אתכן. עם תמיכה והדרכה נכונות, רוב הנשים יכולות להניק בהצלחה כמה שירצו.
אפשר לדעתי באופן זמני "להפריד ולמשול", כלומר לשאוב במשאבה אחרת כדי לרוקן את השד ביעילות (אם התינוק עדיין לא למד איך לעשות זאת היטב), וללמד את התינוק בלי להלחיץ אותו. אז אפשר להפגיש בינו לבין שד שאינו במצוקה ושאינו זקוק לעזרה מיידית ומיומנת, עד שיסתדרו יותר טוב יחד.

אסיים בציטוט קטעים נבחרים מתוך מאמרה של ד"ר מירה ליבוביץ, MD, IBCLC, על מסטיטיס (מתוך "מידע הנקה", גליון אפריל 2001), למען חברתה של דיאנה ואחרות:

"מסטיטיס הוא מצב דלקתי של השד, שעלול, אך לא חייב, להיות מלווה בזיהום. אבצס הוא סיבוך קשה של מסטיטיס. [..] כבר בשנת 1958 פורסם מתוך תצפיות קליניות, שמסטיטיס נגרמת מחלב שנוצר ולא הוצא מן השד, והוצאה יעילה של החלב יכולה לרוב למנוע התפתחות מסטיטיס. הועלתה הסברה שאם נוצר זיהום חיידקי, הוא אינו הגורם הראשוני, אלא נובע מכך שהחלב שנשאר בשד מהווה קרקע מזון נוחה להתרבות חיידקים. [..] במחקר משנת 1984 [..] מצאו שסטאזיס של חלב השתפר בעזרת יניקה בלבד, מסטיטיס לא זיהומית דרשה טיפול נוסף של הוצאת חלב בסחיטה לאחר הארוחות, ומסטיטיס זיהומית טופלה ביעילות רק בשילוב של הוצאת חלב עם טיפול אנטיביוטי. ללא הוצאת חלב יעילה נטתה מסטיטיס לא זיהומית להפוך לזיהומית, ומסטיטיס זיהומית נטתה להפוך לאבצס. לא נמצאה התאמה בין ספירות התאים והחיידקים למצב הקליני, ולא ניתן היה לאבחן על סמך המצב הקליני אם היה קיים זיהום או לא.
סטאזיס של חלב נוצר כאשר חלב לא מוצא מן השד ביעילות. מצב זה עלול להתרחש כאשר קיים גודש של השדיים בסמוך ללידה, או בכל זמן אחר כאשר התינוק אינו מוציא את החלב שנוצר מחלק מהשד או מכולו. גורמים לכך תפיסה לא טובה של השד בפי התינוק, יניקה לא יעילה של התינוק, הגבלת תדירות ההנקות או אורכן, או חסימה של צינוריות חלב. מצבים נוספים המהווים גורמי סיכון לסטאזיס הם ייצור חלב רב מדי או הנקה של תאומים או יותר.
[..]
מסטיטיס מופיעה לעתים קרובות בליווי כאבים או סדקים בפטמות. הגורם השכיח ביותר לכאבים ולחבלה בפטמות הוא תפיסה לא טובה של השד בפי התינוק. ניתן להניח, שהגורם לכך ששני המצבים (מסטיטיס וכאבים בפטמות) מופיעים ביחד הוא אותו גורם מכאני. נוסף על כך, כאבים בפטמות עלולים לגרום להימנעות מהנקה בצד הכואב, ובכך לעורר סטאזיס של חלב וגודש.
[..]
בימים השלישי עד השישי לאחר הלידה השדיים עשויים להיות מאד מלאים. זהו מצב פיזיולוגי, והוא חולף במהרה כאשר התינוק יונק ביעילות. לעיתים מצב זה מתפתח לגודש, וזהו מצב שונה ממלאות רגילה.
שד *מלא* הוא חם, כבד וקשה. אין ברק, בצקת או אודם. החלב בדרך כלל זורם היטב, ולעיתים מטפטף באופן עצמוני. התינוק מסוגל בקלות לינוק ולהוציא חלב.
שד *גדוש* הוא מוגדל, נפוח וכואב. הוא יכול להיות מבריק ובצקתי, עם אזורים מפושטים של אודם. הפיטמה עלולה להיות מתוחה עד כדי השטחתה. החלב לרוב אינו זורם בקלות, והתינוק עלול להתקשות לתפוס את השד בפיו ולינוק. לעתים יש חום, שחולף בד"כ תוך 24 שעות.
[..]
מסטיטיס זיהומי מתרחש כאשר הסטאזיס נמשך, והחיידקים גוברים על ההגנות שמספקים הגורמים החיסוניים בחלב והתגובה הדלקתית. חלב אם טרי אינו קרקע מזון טובה לחיידקים, וכדי שיתרחש זיהום נדרשים תנאים שמונעים מהשד להשמיד את החיידקים. הכיוון התקין של זרימת החלב לאורך הצינוריות, כאשר אין כל הפרעה, צפוי לשטוף כל גורם מזהם אל מחוץ לשד.
[..]
יש ליידע נשים מיניקות כיצד לזהות ולטפל בסימני סטאזיס. כאשר אישה חשה בגוש רגיש בשד, או שמופיע אודם וחום מקומי, לעיתים מלווה בחום סיסטמי לא גבוה, עליה לפעול כדי למנוע החמרת המצב והתפתחות מסטיטיס. עליה להשתדל לנוח, להיניק לעיתים קרובות מן השד הבעייתי, להניח קומפרס חמים על האיזור הרגיש, ולעסות בעדינות את האיזור הגבשושי בעת ההנקה או בעת סחיטת החלב כדי לשפר את זרימת החלב ממנו. אם אין שיפור במצב תוך 24-12 שעות עליה לפנות לעזרה רפואית.
[..]
המשך ההנקה בעת מסטיטיס או אבצס חשוב הן להבראת האם והן לבריאות התינוק. הפסקת ההנקה לא רק שאינה תורמת להבראת האם, אלא עלולה אף להחמיר את מצבה. [..] רק כאשר האם היא נשאית HIV שהחליטה להניק, עליה להמנע מלהיניק מן הצד הנגוע עד להבראתו."
תוכן ההודעה:


תגובות נוספות
24/6/2002  10:5 וואו ענבל, תודה! ולטובת מנוע החיפוש: דלקת בשד , מסטיטיס - התשובה האולטימטיבית (לת) - דיאנה
24/6/2002  11:1 ענבל - כל הכבוד על ההשקעה, ותודה מקרב לב! ומה זו השעה הזו??! ל"ת - יסמין
24/6/2002  13:47 ענבל, כתבת נהדר. תודה רבה! (ל"ת) - Efrat_L
24/6/2002  13:48 מצטרפת להערכה הגדולה אלייך. תודה!! ל"ת - נירה
24/6/2002  14:1 אכן כל הכבוד, תודה. אולי אפשר לשלב באחד הלינקים הקבועים של האתר. חשוב שכל אישה בראשית תקופת ההנקה תקרא. ל"ת - חעל
24/6/2002  18:3 חשוב שכל מי שמתכוונת להניק תקרא בעודה בהריון - בראשית תקופת ההנקה שהיא מיד אחרי הלידה, אין זמן והראש לא ממש עובד, לפחות אצלי..(לת) - רותמית
25/6/2002  0:42 ענבל המצוינת! שוב תודה, ומבקשת להעתיק את כל המחברות שלך במרוכז למאמר 'סיכומים מקורס הנקה' - רותי קרני הורוביץ
25/6/2002  9:9 ענבל הי, מצטרפת למחמאות וגם מוסיפה קושיה (לכולן): נשים שלא סובלות מגע בשדיים - רומי
25/6/2002  10:21 לרומי - המסעדה הניידת
25/6/2002  22:21 לרומי - על רגישות בשדיים - הפעם שומרת על פרטיותי
26/6/2002  0:24 ענבל יקרה, מצטרפת לסחתיין. טרם הספיקותי לקרוא בעיון - טובה קראוזה - דיאטנית קלינית
26/6/2002  13:31 למסעדה ניידת ולשומרת על פרטיותה - רומי
26/6/2002  22:52 לרומי - השומרת על פרטיותה
27/6/2002  8:34 תודה לך, שומרת (ל"ת) - רומי


   
 

כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה © יצירת קשר     תקנון ותנאי שימוש