נאורה אלתרמן - מדריכת הכנה ללידה ודולה 054-7774848

 
תהליך הלידה
המלצות לגבי שימוש באפידורל
טיפים לבן זוג
תיק ללידה ולאחריה
אפידורל - סקירת קוקריין
המומלצים שלי
תמיכה רציפה בלידה - סקירת קוקריין
פקיעת מים - סקירת קוקריין
מגע עור לעור - סקירת קוקריין
בדיקות אולטרהסאונד שגרתיות - סקירת קוקריין
סיפורי לידה
English Childbirth Class
לקוחות שממליצים עלי
.
.
.
אמהות טרייה
.
 עמוד הבית  קצת עלי  פרויקט לידה טבעית  הכנה ותמיכה בלידה פורום
מה אומרים המחקרים על משמעות התמיכה הרציפה בלידה?

ארגון קוקריין

ארגון קוקריין הינו גוף בינלאומי עצמאי ללא מטרות רווח, אשר פועל להביא לעולם מידע נגיש, אובייקטיבי, מעודכן ומדויק על נושאים רפואיים שונים. הארגון, שנוסד בשנת 1993, מקדם רפואה נסמכת-עובדות על ידי הפצת סקירות שיטתיות על התערבויות רפואיות, אשר נכתבות על ידי אנשי מקצוע מתנדבים. סקירות קוקריין זוכות לייחוס גבוה בעולם הרפואה ומדורגות במקום 14 מתוך 100 עיתוני הרפואה החשובים בעולם.

 

"תמיכה רציפה בנשים במהלך הלידה"

- תרגום תמצית הסקירה

"תמיכה רציפה במהלך הלידה העלתה את אחוזי הלידה הנרתיקית הספונטנית, ללא כל השפעות בלתי רצויות, והעלתה את סיפוק הנשים מלידתן.

לאורך ההיסטוריה, נשים לוו ונתמכו על ידי נשים אחרות במהלך הלידה. במדינות רבות בימינו, יותר נשים יולדות בבתי חולים מאשר בבית, והתמיכה הרציפה בזמן הלידה כבר איננה הנורמה אלא המצב היוצא מן הכלל. בעקבות כך עולות דאגות לגבי הדה-הומניזציה של חווית הלידה של נשים. לעיתים קרובות, הטיפול המיילדותי המודרני מעמיד את הנשים כפופות לנהלים מוסדיים, שלעיתים הינם בעלי השפעות לא רצויות על מהלך הלידה. טיפול תומך במהלך הלידה יכול לכלול תמיכה רגשית, אמצעי הקלה, מידע וסיוע בתקשור רצונותיה של האשה עם הצוות. אמצעים אלה יכולים לחזק תהליכי לידה נורמליים, כמו גם להגביר את תחושת השליטה של האשה בלידה ותחושת כשירותה ללדת, ובכך לצמצם הצורך בהתערבויות רפואיות. הסקירה כללה 16 מחקרים שנערכו ב-11 מדינות, הכוללים בסך הכל יותר מ-13,000 נשים שילדו במצבים ונסיבות שונות ובסביבות לידה מגוונות.

לנשים שזכו לתמיכה רציפה בלידה היה סיכוי גבוה יותר ללדת לידה ספונטנית, כלומר ללא צורך בניתוח קיסרי, ואקום או מלקחיים. בנוסף, נשים אלו השתמשו פחות במשככי כאבים תרופתיים, היו מרוצות יותר מהלידה, ואורך לידתן היה קצר במעט. אפקטיביות התמיכה נמצאה גבוהה יותר כאשר סופקה על ידי נשים שלא היוו חלק מצוות בית החולים. התמיכה גם הייתה אפקטיבית יותר כשהחלה בשלב מוקדם בלידה. לא זוהו כל השפעות שליליות."

 

המחקרים הכלולים בסקירה

הסקירה נכתבה בהתבסס על מחקרים אקראיים מבוקרים אשר משווים תמיכה רציפה במהלך הלידה עם הטיפול הרגיל ביולדת. המחקרים שנבחרו להיכלל בסקירה היו רק אלו בעלי איכות מתודולוגית טובה עד מצויינת, ושכללו תמיכה רציפה אחת-על-אחת אשר ניתנה ברוב המקרים על ידי נשים בעלות הכשרה כאחיות, מיילדות, דולות או מדריכות הכנה ללידה. רק 2 מתוך 16 המחקרים שנכללו בסקירה התמקדו בתומכות שאינן בעלות הכשרה מקצועית, אלא נשים מהמעגל החברתי או משפחתי של היולדת. כלומר, הסקירה מתמקדת בעיקר בתמיכה רציפה בלידה על ידי אשת מקצוע.

 

מסקנות והמלצות ליישום

המלצת קוקריין ליישום במערכות הבריאות בעולם, הינה שתמיכה רציפה במהלך הלידה צריכה להיות הנורמה, ולא המצב החריג - יש להותיר ואף לעודד מצב בו לכל הנשים ישנה תמיכה רציפה במהלך הלידה. יתרה על כך, מציינים כותבי הסקירה שתועלות התמיכה הרציפה הינן גבוהות יותר כאשר היא ניתנת על ידי אשה שאיננה מועסקת במוסד בו מתרחשת הלידה, וכאשר תמיכה זו ניתנת כבר בשלב מוקדם בלידה.

בנוסף ממליצים כותבי הסקירה כי יש לנקוט בכל המאמצים על מנת להבטיח שסביבת הלידה של נשים הינה סביבה מכבדת ומעצימה, שמאפשרת פרטיות ואינה מעוררת מתח, ושאיננה מאופיינת בהתערבויות שגרתיות המעלות סיכון ללא תועלת ברורה.

 

לתמצית המקורית של הסקירה

 

Hodnett ED, Gates S, Hofmeyr GJ, Sakala C. Continuous support for women during childbirth. Cochrane Database of Systematic Reviews 2007, Issue 3. Art. No.: CD003766. DOI:  10.1002/14651858.CD003766.pub2

 

לסקירות קוקריין נוספות בעברית:

אפידורל

פקיעת מי שפיר יזומה

מגע עור לעור

 


כל הזכויות שמורות © צרו קשר שיווק באינטרנט הריון ולידה תקנון והצהרת פרטיות קידום והקמת אתרים