בלוג פורומים השבוע אינדקס אופנה יוגה גברים וצירים היום שאחרי הצילו צירים תזונה מאמרים חדשות ראשי
 

ניוזלטר לידה ודולות, גיליון מספר 12

 גרסת הדפסה   
 
מאת: רותי קרני הורוביץ


                                                                                                                        

                         
      

              www.leida.co.il           www.dulot.co.il


 

[[שם]] יקרה,לפניך גיליון מס` 12 של ניוזלטר דולות ואמנות הלידה. גיליון זה חוגג שנה לניוזלטר! ומחליק מהמקלדת שלי לתיבות המייל דקה לפני פסח, באחד הימים היפים של השנה המשמשים עם ימי הגשם האחרונים לשנה זו לסירוגין בתשבץ האביב הישראלי.

 מאמר ראשון של הדולה, העיתונאית, ומדריכת ההנקה עדי יותם, עוסק ב`דילמת הדלת המסתובבת של גברים בחדר הלידה`.


" רבות מן הסבתות שלנו ילדו, או נולדו, בבית או `בקהילה`, בביתה של מיילדת מקומית... בנותיהן של סבותינו, האמהות שלנו, ילדו בבתי חולים, לבדן. והדור שלנו? רובנו יולדות בבית חולים, ורובנו רואות בנוכחות בני הזוג עובדה מוגמרת ומובנת מאליה. וכך גם הם...היום, ולא מעט בעקבות עבודתו של מישל אודה (Odent), רופא מיילד החוקר את נושא הלידה, שגם ביקר בארץ לפני כשנה, נשמעים קולות אחרים, אלה התומכים דווקא במגמה להחזיר את הגברים אל צדה השני של הדלת: הלידה, אומרים המתנגדים, היא חוויה נשית, ונוכחותו של הגבר עלולה למנוע מן האשה לאפשר לעצמה להשתחרר, להתנהג בחופשיות, וכתוצאה מכך משתבש המערך ההורמונלי התקין הדרוש ללידה..." למאמר המלא.

מאמר שני, פרי עטה של תרזה פיטמן, מחברת ספרי הורות, לידה והנקה ומנכ"ל ליגת לה לצ`ה בקנדה, ובתרגומה של הדולה, המתרגמת ומדריכת ההנקה אורית פרידלנד, מציג את עיקריה של שיטת הקנגורו, שכל מקצוען לידה ויולדת חייבים להכיר. מגע עור בעור, הנקה מלאה, הפרדה מינימלית - אלו שלושת כללי הברזל של שיטת הטיפול המובילה היום בטיפול בפגים, בצמוד לעזרים הטכנולוגיים. רבים קוראים לאימוצה כתקן לטיפול גם ביילודים שנולדו במועד, להגברת המעורבות האמהית, ולהגדלת סיכויי ההצלחה של ההנקה מראשיתה, ולהבטחת בריאותו ושרידותו של התינוק. למאמר המלא.


מאמרה של פיטמן, מציף את חוויית היילוד ומפנה זרקור לאירוע מאד משמעותי בעיני המתרחש החודש. ערב בנושא "מה תינוקות רוצים" יתקיים בתאריך 9/5/07 בשעה 19:30 בסינמטק ירושלים. במהלך האירוע יוקרו שני סרטים: "מחלקת יולדות" בבימויה של סילבינה לנדסמן - המתאר את הנעשה במחלקת יילודים בבי"ח, והסרט "מה תינוקות רוצים" בבימויה של דבי טאקיוואווה, המגדיר מחדש ובאופן יוצא דופן את צרכיהם של ילודים. ואת השפעת היחס כלפיהם על חייהם ועל פני החברה כולה. האירוע יכלול פאנל בהשתתפות היוצרים. מטרת האירוע היא הגברת המודעות לצרכיהם של ילודים ע"מ להיטיב עם תנאי מחייתם בהריון בלידה ואחריה. פרטים יבואו. מידע נוסף אפשר לקבל אצל אילה אלישע ayalaelisha@gmail.com.


סדרת אירועים נוספת, בהשתתפותה של קארן סטריינג` הממוקדת אף היא ביילוד היא מפגשי הסדנא בנושא `כלים לעטיפת חווית הילוד` בלידה. פרטים מלאים על הסדנאות כאן ובמדור האירועים באתר לידה, בו תוכלו למצוא עוד מידע רב על שפע האירועים, ההעשרות והסדנאות המתרחשים בחודשים הקרובים מסביב ללידה בישראל.


חוויית הלידה, מנקודת המבט של העובר-היילוד, מתחילה לעשות בשנים האחרונות את צעדיה הראשונים בתודעה הציבורית כראויה לעיון מעמיק. ספרו הפופולרי של דניאל שטרן `יומנו של תינוק` שיצא לאור לפני מספר שנים בעברית פתח צוהר להיבט התינוקי, סדנאותיו של האמבריולוג דר` יאפ ואן דר ואל נתן טעימה משמעותית נוספת, אך ברור שאנו רק מתחילים לגרד שכבת מידע אחת מני רבות שעוד מצפות לנו.


ייתכן, כי העוולות הקשורות בלידה היוו אבן ריחיים כה כבדה ומרפת ידיים על צווארנו כיולדות, שרק עכשיו, משהחלה זו להתרופף מעט ולשחרר אותנו מעולה אנו מתפנות (סליחה.. ומתפנים) לצרכיו של האזרח החדש שזה עתה הגיע לעולם ובהיעדר יכולת דיבור לא הביע מעולם מחאתו וייאושו, אלא בכלי הבכי והבעות הגוף והפנים העומדים לרשותו.


אני קוראת לכל מדריכה להכנה ללידה, כל דולה, כל אשה ואיש שהנושא מעניין אותם לחקור בו ולחלוק את המידע במדור חדש שאעלה בקרוב, משתתהווה המסה הקריטית של מידע, ושכולו יעסוק בילודים ובקבלתם לעולם. כמי שחצתה השנה את שנת הארבעים, וחוותה את גיל הסנדוויץ` בכל יפעתו, מטרידות אותי יותר ויותר שאלות המעברים מעולם לעולם שאנו כה מיטיבים לחמוק מהן, ושאלות הליווי הנאות.


מאמרים רביעי וחמישי מציגים נושאים שימושיים במיוחד לדולות ולמדריכות הכנה ללידה: עיסוי הריון, ואמצעי המחשה בהכנה ללידה ולהנקה. אביטל גרינפלד, מורה למקצועות העיסוי במהות ובוינגייט, חברה בכירה בועדת ההוראה של אגודת העיסוי וטיפולי הגוף בישראל, מדריכת הכנה ללידה ומדריכה בשיטת קיי, דולה, ומטפלת בעוצמת הרכות, דמיון מודרך ועיסוי, פורשת בפנינו מבוא מפורט לעיסוי האשה ההרה. מה נותן העיסוי? איך הוא שובר את מעגל הכאב? באיזה אופן מכין העיסוי ללידה? מה אומרים המחקרים?ועוד במאמר המלא כאן.

 

מאמר חדש שלי, העוסק באמצעי המחשה, מציע כלים להרכבת ערכה בסיסית ומודולרית למי שמדריכות נשים לקראת לידה. איך מרכיבים ערכת הדרכה בסיסית להכנה ללידה? מדוע חשוב דגם רך של אגן? מה חשוב לזכור כשמזמינים אבזרי המחשה מחו"ל, ואיך מתאימים סרט לידה? תשובות במאמר, כולל מתכון מיוחד להכנת דגם שד בשיטת `עשו זאת בעצמכם` כאן.


בנוסף, מזכירה למי שטרם ביקרו במדור ההורדות של אתר אמנות הלידה שהקבצים הבאים ממתינים לכם כאן להורדה חינם:אמנות הלידה - הספר הכנה מנטאלית-מטאפיזית להריון, לידה והורות מאת רותי קרני הורוביץ

אמנות הלידה - התקליטור תקליטור הרפיות בדמיון מודרך לקראת לידה. מאת רותי קרני הורוביץהקיסרי, לידה יוצאת דופן - הספר מאת ד"ר מישל אודנט. חובה למקצועני לידה, ולפני לידה ראשונה ו-VBAC

מחושך לאור - חוברת הפוסטפרטום מאת סיון אופירי. דכאון אחרי לידה. חובה לאנשי מקצוע המטפלים ביולדות

תינוק חדש- מלידה ועד חודשיים מאת פרופ` שאול דולברג. שו"ת נפוצות ברפואת יילודים - ניאונטולוגיה

מנשאים - המדריך המלא לבחירת מנשא לתינוק מאת נעמה אברמזוןועתה, כרגיל למתכון מצוין וברוח הזמן של עופרי זוטא, שפית ודולה בישראל.סלט אטריות אורז צבעוני  / עופרי זוטאאטריות אורז הן פתרון משביע וקליל לאוכלי הקטניות. מנה בהשראת המטבח האיטלקי, בצבעים חמים של כתום ואדום וניחוח מובהק של שמן זית, שום ואורגנו.

חומרים ל-6 מנות:

1 שקית אטריות אורז (300 גר`)

4 כפות שמן זית

1 בצל סגול חתוך לקוביות 1
X1 ס"מ

3 שיני שום כתושות

2 בטטות קלופות וחתוכות לקוביות כנ"ל

2 פלפלים אדומים חתוכים לקוביות כנ"ל

מלח ופלפל שחור גרוס טרי

צרור אורגנו או תימין

מיץ מלימון אחד+ מבשלים אטריות אורז לפי הוראות היצרן. מסננים ומניחים בצד.

+ מחממים מחבת רחבה ומוסיפים שמן זית. מוסיפים קוביות בצל ומזהיבים. מוסיפים שום ומערבבים קלות.

+ מוסיפים קוביות בטטה למחבת ומערבבים (לא יותר מדי, כדי שהבטטה תיצרב קלות).

+ ממשיכים לטגן כ-5 דקות בלי לערבב. מקפיצים/מערבבים שוב, ומוסיפים פלפלים. מתבלים במלח ופלפל.

+ מוסיפים חופן נדיב של עלי תימין או אורגנו טריים. מקפיצים/מערבבים.

+ מוסיפים מיץ לימון ומערבבים. משאירים על האש כ-3 דקות נוספות (אם יש צורך מקפיצים/מערבבים שוב). בודקים: אם הבטטה בדרגת אל-דנטה (פריכה), יש להסיר מהאש. בסך הכל מטגנים כ-12 דקות.

+ מערבבים את הירקות עם אטריות האורז. מקשטים בעלים טריים של תימין/אורגנו, ומגישים בקערה רחבה למרכז השולחן.

עד כאן המתכון, וכאן גם מסתיים הניוזלטר שלנו להפעם. בתחתיתו, כאמור, תמצאו קופונים בלעדיים לגזור ולממש עד סוף החודש. תודה לכותבות על הכתיבה, ולכל מי שקראו - על הקריאה.
להתראות בגיליון הבא
,

 

רותי קרני הורוביץ

03-5222427 052-8374237 מנהלת אתר אמנות הלידה
www.leida.co.il 

מנהלת אתר דולות - אמנות התמיכה בלידה 
www.dulot.co.il

יבואנית אפי-נו מאמן לידה www.epi-no.co.il

יבואנית דידימוס - המנשא האירופי הטוב בעולם, ארוג  בנול  יבואנית מאמאפונצ`ו ומאמאג`אקט משוויץ באהבה..ועתה, לקופונים הבלעדיים, שלא תוכלו להשיגם בתקופת המבצע באף מקום אחר!לבד מהעליון9 חודשים התערוכה הארצית להריון ולידה, גני התערוכה 11-12 באפריל קופון זה מקנה כניסה זוגית חינם לתערוכה

בלעדי! כרית מיני-צווארית לתינוק חינם על כל קניה מעל 100 ש"ח. מימוש ההטבה בהצגת קופון זה בלבד. למימוש ההטבה התקשרו 04-6226223. בתוקף עד 30.4.07

 בלעדי! אלסנס: ערכה הכוללת 3 בדיקות לזיהוי מי שפיר, במחיר 25 ש"ח כולל משלוח (ולעתים עם שליח עד
הבית!)  במקום 69 ש"ח ברשתות הפארם. מוגבל לערכה אחת לקופון. למימוש התקשרו 04-6175300 057-6675423 בתוקף עד 30.4.07  
 

בלעדי! כרטיס מועדון המקנה הנחות והטבות שונות לבעליו, כולל 25% הנחה על מוצרי סולגר ועוד חינם.  מימוש ההטבה בהצגת קופון זה בלבד בחנויות הרשת בת"א, רעננה הרצליה וירושלים. תוקף הקופון עד 30.4.07 בלעדי! 20% הנחה על עריסות לתינוק "עריסל" להזמנות "ילדי טבע"  052-2812048 מימוש ההטבה בהצגת קופון זה בלבד. בתוקף עד 30.4.07

 

בלעדי! 10% הנחה על צילומי והכנת בוק הריון של הצלמת קרן לגזיאל. חינם! קולאז` מוגדל!

מימוש ההטבה בהצגת קופון זה בלבד. בתוקף עד 30.4.07 052-8444700


 


בלעדי! 20% הנחה על מנשאי דידימוס, הדגמים שבמבצע. 10% הנחה על יתר המנשאים. מימוש ההטבה בהצגת קופון זה בלבד. בתוקף עד 30.4.07 לפרטים 052-8374237


לארכיון ניוזלטר אמנות הלידה ו דולות
ניוזלטר אמנות הלידה ו דולות גיליון מס` 13
ניוזלטר אמנות הלידה ו דולות גיליון מס` 12
ניוזלטר אמנות הלידה ו דולות גיליון מס` 11
ניוזלטר אמנות הלידה ו דולות גיליון מס` 10

ניוזלטר אמנות הלידה ו דולות גיליון מס` 9

ניוזלטר אמנות הלידה ו דולות גיליון מס` 8

ניוזלטר אמנות הלידה ו דולות גיליון מס` 7

ניוזלטר אמנות הלידה ו דולות גיליון מס` 6

ניוזלטר אמנות הלידה ו דולות גיליון מס` 5

ניוזלטר אמנות הלידה ו דולות גיליון מס` 4

ניוזלטר אמנות הלידה ו דולות גיליון מס` 3

ניוזלטר אמנות הלידה ו דולות גיליון מס` 2

ניוזלטר אמנות הלידה ו דולות גיליון מס` 1


 
 

הרשמה לניוזלטר

קבלו עדכונים והטבות
כל ראשון לחודש למייל
דואר אלקטרוני
שם
 
לגיליונות קודמים
לאינדקס לידה - הגדול במדינה
כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה © יצירת קשר     תקנון ותנאי שימוש