בלוג פורומים השבוע אינדקס אופנה יוגה גברים וצירים היום שאחרי הצילו צירים תזונה מאמרים חדשות ראשי
 

להאיר את דרכי המקצועית: הגשמה עצמית לפי אסכולות NLP והאימון COACHING

"בעצם אין לי סיבה להתלונן" אמרה לי נורית (כל השמות בכתבה בדויים) "אני עובדת במקצוע נחשב, מרוויחה יפה, השעות סבירות ומאפשרות לי לבלות עם ילדי אחה"צ. אז למה אני מרגישה כזו ריקנות בתוכי? כאילו החיים עוברים על פני ואני מתבוננת בהם בקהות חושים, בלי ששום דבר יגע בי..."
הרצון לעסוק בעבודה בעלת משמעות אישית איננו סתם גחמה, הוא צורך מהותי עבורנו. עדי ברן, מומחית בדמיון מודרך ו-NLP, וג`וי מרוז, מאמנת אישית ויועצת עסקית, חולקות `פטנט` משותף לשתי האסכולות: בדיקת ערכים. "ערכים מייצגים את הצרכים האמיתיים שלנו. לימוד שלהם עשוי לפתוח את הדלת לחיים של הנאה סיפוק ושמחה"

 גרסת הדפסה   
 
מאת: *עדי ברן וג`וי מרוז

"בעצם אין לי סיבה להתלונן" אמרה לי נורית (כל השמות בכתבה בדויים) "אני עובדת במקצוע נחשב, מרוויחה יפה, השעות סבירות ומאפשרות לי לבלות עם ילדי אחה"צ. אז למה אני מרגישה כזו ריקנות בתוכי? כאילו החיים עוברים על פני ואני מתבוננת בהם בקהות חושים, בלי ששום דבר יגע בי..."

"אני אוהב את העבודה שלי" סיפר אבי "יש בה אתגר, כסף, היא מעניינת ומספקת. למדתי ארבע שנים בטכניון ומצאתי מקום עבודה מוצלח, רכשתי ניסיון והגעתי לעמדה בכירה. הבעיה היא שאני נימצא כל הזמן בלחץ, הגעתי למצב של התמוטטות, אני לא מסוגל יותר. לצערי אני מתחיל לחשוב ששגיתי כשבחרתי בתחום הזה. אני רוצה לעזוב הכול להירשם ללימודים של משהו אחר, משהו שייתן לי קצת שקט ושלווה".

"אני תקועה" אמרה סמדר בעצב "כשנולדו הילדים ויתרתי על הכול ונשארתי איתם בבית, היום הילדים גדולים אני יכולה לצאת לעבוד. אני רוצה להרגיש מוגשמת ובעלת ערך. אבל במה? אפילו אם לא היו המגבלות הקיימות בכלל אין לי מושג מה אני באמת רוצה, אני לא יודעת אפילו במה להתחיל"

הרצון לעסוק בעבודה בעלת משמעות אישית איננו סתם גחמה, הוא צורך מהותי עבורנו. כולנו רוצים לחוש תחושת הגשמה. כולנו רוצים לקום בבוקר בשמחה, לעסוק במקצוע המתאים לצרכנו. אם נחשוב על זה קצת, נשים לב כי "תקיעות" ו"חוסר ההגשמה" הופכות בהדרגה לגורם מרכזי בחייו של אדם והן משמעותית מאד עבור ילדיו ובני משפחתו. פעמים רבות תחושת התסכול אף מחלחלת לתחומי חיים נוספים. לא לחינם שואלים את עצמם כל כך הרבה אנשים את השאלות המוכרות "מה, זה כל מה שיש? איפה טעיתי? מה הערכתי לא נכון?"

תהליך קבלת החלטות לגבי כיוון מקצועי (או שינוי שלו) הוא תהליך מורכב. הוא מושפע מגורמים רבים. הן גורמים טכניים כגון: מצבנו הכלכלי, השכלתנו, מקום המגורים שלנו. והן מגורמים קוגניטיביים כגון מצבנו המנטאלי והרגשי, סוג השאלות שאנחנו שואלים את עצמנו, אמונות המעצבות את כללי חיינו וגם את זהותנו, מגוון חוויות שעברנו ופרשנותם עבורנו, וערכים המובילים אותנו בחיינו.
לעיתים אנו שוכחים להסתכל על התמונה השלמה בעת תהליך קבלת ההחלטות, ובוחרים בחירות שלא מתאימות לצרכינו ולמורכבות חיינו.

באסכולות האימון האישי וה
NLP מאמינים כי בדיקת הערכים שלנו היא אחד הכלים החשובים לצורך קבלת החלטה נכונה.
ערכים הם הדברים היקרים לליבנו, הם אלה שאנו מייחסים להם חשיבות אמיתית. הם מיצגים את הצרכים שלנו. שימוש מושכל ומתודי בהם יעזור לנו לסלול את הדרך לחיים מלאים של אושר וסיפוק.
לכן חשוב שכל אחד יעבור תהליך מסודר של בדיקת והגדרת הערכים והעקרונות החשובים לו. כך בכל פעם בה אתם מתקשים להגיע להחלטה חשובה, או מרגישים תקועים, תוכלו לחפש את הערך. ערכים ברורים ייצרו בהירות בחיים. מה חשוב לכם יותר צמיחה אישית או בטחון? אינטימיות או חופש? נוחות או הרפתקנות?
האם תצפו שאדם אשר בטחון, אהבה ונוחות הם הערכים החשובים ביותר בחייו, ינהל את חייו בדרך דומה לזו של אדם, אשר הערכים החשובים לו ביותר הם: חופש, הצלחה, וכוח?
ברור כי ערכים אלה ישפיעו על ההחלטות של כל אחד מהם כמו סביבת המגורים וסוג העבודה, כמו גם על שעות הפנאי והחופשות, סוג המכונית בה ינהג כל אחד מהם וכדומה.
חישבו מה הם הערכים החשובים לכם? האם אתם חיים את חייכם בהתאם? האם העבודה שלכם, וסביבת חייכם מתאימים לערכים אלו?

אם נדע להגדיר נכונה את ערכינו וצרכינו, הם יוכלו לסייע בבחירות שנעשה ועיצוב דרך חיינו. הם יאפשרו לנו לחיות חיים מאוזנים תוך תחושה של מימוש איזון ובטחון פנימי, לכן כל כך חשוב שנהיה מודעים להם.

נורית למדה להכיר את הערכים החשובים בחייה. היא הקפידה לשמר את הביטחון, שהתאפשר בעבודתה הישנה כאשת תוכנה, אך מצאה עבודה חדשה בתחום ניהול המוצר שאפשרה לה לשלב את היצירתיות והביטוי האישי שהיו חשובים לה כל כך.

אבי ידע מה חסר לו אך לא ידע כיצד ישיג זאת. הוא היה כל כך מיואש וממוטט עד שהיה מוכן לוותר על שנות לימוד ארוכות וניסיון רב במקצוע שאהב, רק כדי להשיג קצת שלווה. בדיקה עצמית מעמיקה אפשרה לאבי להישאר בעבודה שלו תוך ביצוע שינויים שנתנו לערך שלווה מקום גדול יותר וזאת מבלי לפגוע באתגר ובעניין.
סמדר עברה תהליך בו גילתה את הגורמים המניעים אותה, וגם את הערכים אשר הייתה רוצה שיניעו את חייה. היא הקימה עסק שנתן ביטוי לצורך שלה בעצמאות, והביא לידי ביטוי את העניין שלה בתחום המוזיקה.
מדהים לגלות כמה סדר, נועם ובהירות מכניס לימוד הערכים החשובים לחיינו.
כדי להשיג חיים מלאים אינכם זקוקים לחלומות גדולים דווקא, אתם זקוקים לחלומות שלכם.
בעזרתם תנקו את האבק מהמדפים, תסדרו, תארגנו ותצבעו בצבעים חדשים את חייכם המקצועיים. כך תפתחו לעצמכם דלת לחיים של הנאה סיפוק ושימחה.

 
עדי ברן היא מנחה מוסמכת בדמיון מודרך ו-NLP
בעלת תואר דוקטור לביולוגיה של מכון ויצמן למדע (התמקדות בחקר המוח).
מנחת סטודנטים בחוג לפסיכולוגיה של האוניברסיטה הפתוחה בנושאי דמיון מודרך וNLP. מטפלת ומנחה באהבה באופן פרטני וקבוצתי בקליניקה פרטית באזור כרכור.
ליצירת קשר
054-6304047
 
ג'וי מרוז היא מאמנת אישית ויועצת עסקית
ליצירת קשר
joymeroz@netvision.net.il
052-2697321
 
 

 
 

הרשמה לניוזלטר

קבלו עדכונים והטבות
כל ראשון לחודש למייל
דואר אלקטרוני
שם
 
לגיליונות קודמים
לאינדקס לידה - הגדול במדינה
כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה © יצירת קשר     תקנון ותנאי שימוש