שיטת גאיה – כלים להרפיה וריפוי דרך יצירה.

 
text
הכנה רגשית ללידה
 עמוד הבית  text  text  text פורום
שיטת גאיה – ליווי רגשי בהריון והכנה רגשית ללידה
שיטת גאיה – ליווי רגשי בהריון והכנה רגשית ללידה
 
מאת:שרית זלצר
 
שיטת גאיה מאפשרת לחזק את הביטחון בידע המולד של הגוף לקראת ובזמן הלידה. לומדים להרפות את הגוף, למקד את המחשבה, להתמרכז ולהתרכז במטרה תוך הקשבה למסרי הגוף בהריון, באמצעות תרגילים פשוטים המשלבים קול, יצירה, תנועה, כתיבה, דמיון מודרך ונשימה. תרגול זה מחזק את הביטחון בגוף ונותן כלים מעשיים לקידום הלידה.
 
תהליך ההריון והלידה, כמו בתהליך יצירה אמנותית, מכיל זמן של הקשבה והתבוננות פנימית, יצירתיות בהריון ובלידה מאפשרת מיקוד בתהליך, הרפיה והקשבה למסרי הגוף. בתקופת ההריון כל אישה עוברת שינויים גופניים ורגשיים, שינויים אלה יוצרים תחושות חדשות, תנודות בין התרגשות ושמחה לבין עייפות ובלבול. יחד עם הבטן גדלה גם הציפייה ומתעורר הצורך להכין את הגוף והבית לקראת הלידה.
 
תהליך הלידה מורכב מתהליכים גופניים, יצריים ורגשיים ואלה לרוב הגורמים שישפיעו על מהלך הלידה. הכנה רגשית ללידה חשובה באותה מידה כמו לדעת את שלבי הלידה ולקנות את ציוד הלידה הנכון. לכן הרפיית המחשבה, הגוף וכיוון הרגשות לקראת הלידה הם כלים מרכזיים בעלי עוצמה המאפשרים חווית לידה בטוחה, קשובה וחיובית.
 
נסיכת בטחון ורוגע מאפשרים לתהליך ההריון והלידה להתקיים בדרך הטבעית ביותר, לפעמים סיפור לידה חיובי, ספר הדרכה או פורום תומך, מציתים את הדמיון ונותנים כיוון בתהליך שמוביל אישה לקראת הפגישה עם התינוק שלה.
 
נושא ההתמסרות והביטחון אינו מתחיל ובוודאי שאינו מסתיים בלידות הפיזיות, הוא ממשיך אל מחוזות עמוקים של תהליכי צמיחה ושינוי בכל תחום בחיים, כך שהלידה יכולה לשמש לאישה שער משמעותי לעבור דרכו בחייה.
 
במידה ויש הסכמה ורצון, ניתן לשתף את בן הזוג, לתת מקום ותפקיד בתהליך ההכנה ובלידה. אחד המפגשים להכנה רגשית ללידה לפי שיטת גאיה, מתקיים עם שני בני הזוג ומתמקד בצרכים ובתפקיד בן הזוג, במפגש זה ניתנים כלים לתמיכה ועיסוי בהריון ובלידה. את המפגש מנחה ינאי זלצר, מומחה לרפואה סינית.
 
מקורות השיטה
 
שרית זלצר מפתחת השיטה, בהכשרתה המקצועית בוגרת בצלאל, לימודים במסלול לתרפיה באמנות באנגליה ) T.S.O.A (, מזה 16 שנה מנחה קורסים בנושא יצירה אינטואיטיבית, את הקשר בין יצירה ולידה פיתחה לקראת לידה שנייה כשיצרה תרגילים מיוחדים שמטרתם הרפיה,שחרור רגשות ומרכוז.
 
שרית מספרת "לקראת לידתו של בני, צצו חששות שבאופן לא מודע ליוו אותי מהטראומה של הלידה הראשונה. חשתי שאני צריכה להתכונן והפעם על ידי הקשבה לרגשותיי ולגופי. לתקן את החוויה של הלידה הקודמת.
כמו שאני מלמדת אחרים בתהליכי יצירה, התחברתי לתהליך. התרגילים שיצרתי ספונטאנית בתהליך הקשבה לרגשותיי ולגופי, היו מסודרים ומותאמים לצרכיי בכל שלב. לאחר מספר תרגולים בהם השתמשתי בציור, כתיבה, תנועה וקול הרגשתי יותר מרוכזת, רגועה ומלאה בביטחון ואמונה שאלד בדרך הקשובה והטובה ביותר בשבילי, בזמן הנכון ואכן כך היה עם לידתו של גיא." אחרי הלידה היה ברור לשרית שהכלים שיצרה יוכלו לעזור לנשים נוספות בהריון ובלידה. מקור השם 'גאיה' מורכב משמות ילדיה של שרית, גיא ומיה אשר בזכות תהליכי ההריון והלידה שלהם, נולדה השיטה.
 
שיטת גאיה הינה פיתוח ואינטגרציה של גישות ושיטות שונות אותן למדה וחוותה יוצרת השיטה:
• התהליך מתבסס על חמישה שלבים לפי מודל הספיראלה ומתחיל באבחון L.M.C (Line, Movement, Color)
• דמיון מודרך
• תיאורית הצבע (גתה, אנתרופוסופיה)
• שיטת פאולה
• תנועה ואימפרוביזציה
• ריפוי קולי
• תרפיה באמנות
• תאי צ'י - מדיטציה בתנועה
 
המפגשים:
- התהליך כולל שישה מפגשים, חמישה לפני הלידה. (אפשר לפי צורך לקיים יותר מפגשים)
 
- מפגש שישי בשבועות הראשונים אחרי הלידה "השליש הרביעי של הלידה"
 כל מפגש נמשך שעה וחצי.
 
- אפשר לבוא למפגש פרטי או להצטרף לקבוצה
 
שיטה זו מתאימה:
 
- להורים שבדרך, שזה להם הריון ראשון
- להורים שמעוניינים בחוויית לידה מתקנת.
 
שני סיפורי לידה של נשים שהשתמשו בכלים של השיטה
 
רווית לקראת לידה שלישית:
 
"אני לא עושה יוגה כל בוקר. אפילו לא מדיטציה. וכן – לקחתי אדויל נגד כאב ראש, גם כשהייתי בהריון. אז למה היה לי חשוב ללדת בלידה טבעית? אני חושבת שהיו לי שתי סיבות. ראשית – אני לא אוהבת כאב. נשמע מצחיק, אבל זה נכון. ואיכשהו, הכאב של הצירים היה נראה לי נסבל יותר מכאב (וסכנה) של אפידורלים וניתוחים למיניהם. הסיבה השנייה מוכרת רק למי שעברה לידה. ישנו רגע אחד, אחרי שכבר נדמה שאי אפשר יותר, אחרי שאת בטוחה שלא תצליחי לעמוד בפני עוד גל של כאב, אחרי שהעולם נעלם ויש רק אותך, את החלל סביבך, את הזמן שכבר אין לא משמעות...ופתאום מגיע אותו רגע מיוחל. אותו רגע שהפלא הזה שגדל בתוכך 9 חודשים בבת אחת יוצא אל העולם...וזהו הרגע שאי אפשר לתאר במילים. צירוף של הלם, של שקט, של האושר הכי גדול שאפשר לתאר...ויחד עם כל זה, בבת אחת הכאב נעלם. כאילו לא היה. את הרגע הזה רציתי לחוות, פעם אחת, ללא כל התערבות חיצונית. היה לי חשוב ללדת באופן טבעי אחרי טראומה ששתי לידות קשות הותירו אצלי, לקראת חודש שביעי להריוני פעם בשבוע באתי לתרגול. לא כל כך ידעתי למה לצפות אבל הסקרנות גברה על החשש והתחלנו לתרגל את שיטת גאיה. אני לא יכולה להגיד שזה היה לי קל, מה כבר אפשר לחדש? קראתי, שאלתי, התעניינתי. אבל ממפגש למפגש, שרית הובילה אותי למקומות שלא הכרתי. "הגוף שלך יודע מה לעשות – את רק צריכה לאפשר לו" היא הייתה מזכירה לי ממפגש למפגש. ובין התרגילים, בין הכתיבה לדמיון המודרך, מתוך התנועה ואל תוך הקולות שלמדה אותי להשמיע, התחלתי להקשיב לגוף. אני יכולה להמשיך ולכתוב...ועדיין לא התחלתי לתאר את הלידה. אז ביום ששי התחילו הצירים ב-07:00 בבוקר. שלחתי את הילדים לגן, נפרדתי מהם באהבה, נכנסתי למים והתחלתי להתרכז בכאב, בתהליך, במקום ממנו הכל מתחיל. בשעה 08:30 הודעתי לבעלי שחייבים לנסוע לבית חולים, ב-08:40 צעקתי עליו שיפסיק לעצור ברמזורים, ולכל אורך הדרך עצמתי עיניים ותרגלתי את מה ששרית ניסתה במשך חודשיים ללמד אותי...לנשום, להתרכז, להיות שם. נהמתי בשקט, הרגעתי את עצמי (ואת בעלי) עד שהגענו לחדר לידה. ב-09:15 התחילו צירי הלחץ ובשעה 09:30 החזקתי בידי את אור, בתי המקסימה. אני מאחלת לכל אחת חוויה מרגשת, מדהימה, מעצימה ואומרת לסיכום משפט ששרית אמרה לי שוב ושוב: " הגוף שלך יודע מה לעשות. תאמיני בעצמך". בהצלחה ושתהיה לידה קלה!"
 
רוויטל לקראת לידה ראשונה:
 
"קורס ההכנה הרגשית של שרית זלצר חשף אותי במהלך ההריון להכרה שמגיעה הלידה. זה נשמע כמו כלום אבל זה המון, שרית עזרה לי להיפתח, נפשית וכך גם פיזית, ע"מ לאפשר לתינוקת שלי לצאת לה מהרחם המוגן, היא נתנה לי כלים לעשות זאת ובטחון שאני יכולה, ולבעלי את הכלים לעזור לי והביטחון שהוא יכול (תודות גם לינאי), מה שהסתבר כבעל ערך רב כאשר ילדתי בבית ורונן היה היחידי לידי (עד שהגיעה אילנה שמש). הלידה שלי הגיעה ללא סימנים מוקדמים והתפתחה פתאום ומהר מאוד - מה שיכול היה בקלות להכניס אותי להיסטריה קלה ולשבש את מהלך הלידה - אך כאמור "זרמתי" עם הלידה והייתי מוכנה לקראתה. הייתי גם רגועה עם התינוקת שלי לאחר הלידה ומאז (למרות שהיא הראשונה...), מה שקשור כמובן ישירות גם למצבי הנפשי והגישה שלי כלפי הלידה עצמה. תודות רבות לרונן בעלי, לאילנה שמש וכמובן לשרית בשמי ובשם מיה".
 
 
תרגיל פשוט
נשימה והרפיה המתאים לכל אישה בכל שלב בהריון, מטרתו לסייע בהתמודדות עם השינויים בתקופת ההריון ואף בלידה עצמה. מומלץ לתרגל במקום מאוורר ונעים בזמן מנוחה, אפשר בפעמים הראשונות להיעזר בבן זוג חברה, שיקריאו את ההנחיות. אפשר לשכב או לשבת על הצד בתנוחה נוחה...לעצום העיניים...להניח ידיים על הבטן התחתונה (שתי אצבעות מתחת לטבור), לנשום נשימה עמוקה דרך האף.... ולשחרר אותה בעדינות דרך הפה ...לתת לאוויר לגלוש בקלות במורד הצוואר... אל בית החזה...למלא את הבטן...להמשיך ולרדת אל הרגליים... עד לקצות הבהונות.. ומשם לעלות בחזרה ולהשתחרר לאט דרך הפה... להמשיך לנשום בטבעיות ללא מאמץ... האוויר זורם עד קצות האצבעות בכפות הידיים...ממלא את הראש... לדמיין צבע ולדמות שהצבע עוטף ברכות את כל הגוף, הגוף מתמסר לתחושת נינוחות ורוגע. נשימות עמוקות בין 8-10 פעמים. כדאי לתרגל פעם אחת ביום.
 
 
שרית זלצר B.f.A בוגרת בצלאל, מסלול לתרפיה באמנות באנגליה  T. S.O.A 
אמנית, מטפלת דרך יצירה, ליווי והכנה רגשית ללידה לפי שיטת גאיה.
מידע נוסף באתר www.gayamethod.com
טלפון: 219503 0524 
 
ינאי זלצר Lic.Ac. M.B.Ac.C. B.f.A.
מומחה לרפואה סינית שמטפל בנושאי פריון שונים לקראת ההריון, במהלך ההריון והלידה ולאחריה.
טל. 052- 4800158


כל הזכויות שמורות © צרו קשר שיווק באינטרנט הריון ולידה תקנון והצהרת פרטיות קידום והקמת אתרים