פורום השבוע אינדקס אופנה יוגה גברים וצירים היום שאחרי הצילו צירים תזונה מאמרים חדשות ראשי
 
14/2/2001 13:52 דיאנה מאת:
התרשמות מהלידה במשגב לדך
כותרת:
סליחה על האחור - אני כותבת בין הנקה להנקה... ואפילו תוך כדי. מה שנקרא, התינוק יונק אינטרנט עם חלב אמו.
* בית החולים נמצא כרגע בקשיים כלכליים ועתידו לא ידוע. כשנרשמתי ללידה, אמרו לי להתקשר לפני שאני יוצאת לדרך כדי לודא שבית החולים עובד (!)
* חסרון גדול של בית החולים הוא המיקום שלו – עבור הלא-ירושלמים יש להגיע לירושלים, משימה לא פשוטה בימים טרופים אלה, בשעות הלחץ בכלל אין מה לדבר וגם במשך היום הדרך מאד עמוסה כי כבר לא נוסעים בכבישים העוקפים מסיבות בטחוניות. גם כשכבר מגיעים לירושלים יש נסיעה של כ 20 דקות כשאין פקקים.
משתי הסיבות האלו כדאי להכין אלטרנטיבה קרוב יותר הביתה.
* בית החולים מאפשר להרשם טלפונית מראש ללידה (ללא התחייבות כמובן). זה מאד נוח כי כשמגיעים המדבקות עם הפרטים כבר מחכות בחדר הלידה ולא צריך להתחיל לענות על כל השאלות כשלחוצים עם הצירים.
* תהליך הקבלה נעשה בדרך כלל בחדר לידה עצמו תוך כדי המוניטור, וכולל מספר שאלות בסיסיות כשהמיילדת ממלאת את הטופס. אמנם יש חדרים שכתוב עליהם "חדר קבלה" ו"חדר בדיקות", אני מניחה שמשתמשים בהם כשיש עומס וכל חדרי הלידה תפוסים. תהליך הקבלה אינו כולל חוקן וגילוח, והמלווה יכול להיות נוכח בשלב הקבלה. אגב חוקן, זו כבר הלידה השניה שעברתי בלעדיו ועם לחיצות מאד נמרצות בשלב צירי הלחץ, ובניגוד למיתוס לא היתה כל פליטת צואה.
* מדיניות בית החולים היא לא לבצע חתך חיץ באופן שיגרתי בכל לידה ראשונה, והם טוענים שהמיילדות יודעות כיצד ליילד ללא חתך חיץ כשאין בכך צורך, עם סטטיסטיקה של 80 עד 90 אחוז מהלידות ללא חתך. לצערי לא נהניתי מכך כי בשתי הלידות העובר נכנס למצוקה בשלב צירי הלחץ והיה צריך לבצע חתך כדי להוציא אותו (ואותה) במהירות. כמי שעברה פעמיים את ייסורי התפרים, אני רוצה לזעוק: חבל חבל ושוב חבל לעבור את הכאבים הללו רק מפני שבית החולים בו ילדת מבצע חתך חיץ כשגרה בלידה ראשונה או בגלל שהמיילדת לא יודעת איך ליילד מבלי לבצע חתך חיץ. בעיני שווה כל טרחה ואגורה להגיע לבית חולים שאין לו שגרה כזו ולקחת באופן פרטי מיילדת שיודעת לילד ללא חתך אם אין צורך. כדאי להביא שמן נבט חיטה כדי שהמיילדת תוכל לעסות איתו את איזור הפרינאום למניעת חתך. (כדאי להביא אותו גם כדי למרוח על הפטמות אחרי ההנקה).
* במחלקה ניתן לקחת חדר פרטי בתשלום. אחרי שראיתי את "אפרופו בייבי" של תל השומר החדר במשגב לדך נראה מאד עלוב – זהו חדר רגיל של בית חולים עם שתי מיטות נפרדות של בית חולים, אחת בשביל הבעל, עם שירותים ומקלחת פרטיים. החדר באפרופו בייבי נראה כמו חדר בית מלון לכל דבר. המחיר כמעט זהה – 550 ₪ ללילה לזוג במשגב לדך. גם האוכל כמובן הוא אוכל של בית חולים, לעומת אוכל של אפרופו בתל השומר. היתרון במשגב לדך שאפשר לקחת את החדר מייד ולא צריך להמתין 12 שעות אחרי הלידה. אנחנו לקחנו את החדר עוד לפני הלידה, כי מאחר והגעתי לאחר ירידת מים אך ללא לידה פעילה הייתי צריכה להתאשפז במחלקה עד שתתחיל הלידה. היה מאד נוח להיות בחדר עם אפשרות לישון להתקלח ולהתארגן בפרטיות.
* כללית המצב במחלקה: כנראה בגלל מצבו של בית החולים מגיעים לשם מעט מאד אנשים. היו מעט מאד יולדות וחלקן היו לבד בחדר (מבלי לשלם על חדר פרטי).
* לגבי אפידורל: במשגב לדך יש מרדים אחד לכל בית החולים (אין תקן למרדים מיוחד לחדר לידה), ומרדים נוסף כונן שניתן להזעיק אותו במקרה הצורך. אני לא יודעת אם יולדת רגילה שרוצה אפידורל מהווה הצדקה להזעקת המרדים הנוסף מהבית, אם המרדים התורן עסוק. בלידה הקודמת המרדים היה בישיבה (אפילו לא בניתוח) ונאלצתי לחכות לו שעה נוספת לאחר שכבר נאמר לי שאני יכולה לקבל אפידורל. הפעם המרדים הגיע ברגע שקראו לו אבל זה כנראה עניין של מזל. אולי זה קשור לכך שאין הרבה אנשים בבית החולים. בנוסף לכך לא היה את המכשיר הנקרא continues המטפטף את האפידורל בהדרגה וניתן להפסיק אותו ברגע שרוצים, כמו שיש בתל השומר. את החומר מקבלים בפעם אחת בזריקה שמספיקה לשעתים, וכל שעתים מזריקים מחדש אם צריך. כמובן שעדיף לקבל את החומר עם המכשיר כי אז אפשר להמשיך איתו ממש עד צירי הלחץ ואז להפסיק. בכלל בהשוואה לתל השומר נראה שהציוד קצת מיושן. כנראה שגם זה קשור למצבו הכלכלי של בית החולים.
* יחס הצוות הרפואי היה פשוט נפלא. כל מי שנתקלתי בו היה אדיב ומתחשב, ענה בסבלנות על כל השאלות והראה נכונות לעזור בכל דבר.
* הגישה העקרונית של בית החולים היא כמה שפחות התערבות רפואית בתהליך הלידה, אך זה לא אומר שזוהי הגישה של הצוות הרפואי התורן, שהוא הקובע. הרופא התורן רצה לתת לי זרוז כבר מספר שעות לאחר ירידת המים (למרות שהוא היה מוכן להתחשב בבקשתי להמתין להתפתחות לידה טבעית). נראה גם שהוא קצת מיהר להחליט על ניתוח קיסרי, למרות שכמובן אין לי את הידע הרפואי כדי לשפוט את שיקול דעתו. בכל מקרה כמו כל הצוות גם הוא היה סובלני ומתחשב, נתן הסברים כל פעם שביקשתי, ובסופו של דבר היה מוכן לבדוק את האפשרות ליילד אותי ללא ניתוח, כפי שהוא אכן עשה.
* יש מספר חדרי לידה עם ג'אקוזי שכל אחת יכולה להשתמש בהם במהלך הלידה. ממני התענוג נמנע כי הגעתי אחרי ירידת מים, אז אין לי דווח עדכני על מצב ותקינות הג'אקוזי. בלידה הקודמת זה מאד עזר.
* יועצות ההנקה עוברות בין החדרים ונותנות ייעוץ ועזרה אישית. גם האחות הראשית התנדבה לעזור לי בעניין.
* ביות – ניתן להיות עם התינוק כל הזמן, חוץ מזמני בדיקת רופא, החלפת חיתול ורחיצה, גם בחדרים הרגילים. תמיד ניתן לשים את התינוק בתינוקיה אם רוצים לנוח או לעשות משהו אחר. הם מכבדים בקשות לא לתת תוספות ומאד מעודדים הנקה.
* הצוות בתינוקיה מאד אדיב, הרופאה והאחות עוברות בין החדרים כדי לענות על שאלות ולעזור אם צריך, ותמיד אפשר להגיע אליהם ולשאול שאלות. רק לאמהות מותר להיכנס לתינוקיה.
* בית החולים מאפשר ללדת עם מיילדת פרטית, כפי שאני עשיתי. הוא גובה 700 שקלים (בנוסף למה שצריך לשלם למיילדת).
אני מקווה שלא שכחתי כלום. אם כן אז תשאלו ואני אענה.

וחוץ מזה תהנו הערב במפגש, הלוואי ויכולתי לבוא. מה לעשות, יש לי ריתוק של חודש... (עד שאוכל להתחיל לצאת עם התינוקי) אני מקווה להגיע למפגש הבא, ואז הרבה יותר מאיתנו יהיו כבר עם התינוקות.תוכן ההודעה:


תגובות נוספות
14/2/2001  14:41 פשוט יוצא מהכלל - רותי קרני הורוביץ
14/2/2001  16:12 דיאנה את נהדרת...תודה רבה - גאיה
14/2/2001  16:56 דיאנה, כל הכבוד והמון תודה, ומשהו על הנקה והאינטרנט... - ענת ב
16/2/2001  20:32 עוד מידע נחמד על החזקת תינוקות ביד שמאל - ענת סימון
17/2/2001  0:11 יופי של מידע, שמזכיר לי גם שה'טיפ' של ענת ב. למעלה - חובה (ל"ת) - רותי קרני הורוביץ


   
 

כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה © יצירת קשר     תקנון ותנאי שימוש