בלוג פורומים השבוע אינדקס אופנה יוגה גברים וצירים היום שאחרי הצילו צירים תזונה מאמרים חדשות ראשי
 

גירושין - מירוץ הסמכויות

שתי מערכות בתי משפט בישראל רשאיות לדון בענייני גירושין: בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני. הן או בת הזוג הפונה ראשון לערכאה הנוחה לו קובע את סדר היום של הסכסוך, אופיו ובמידה רבה את התוצאה המשפטית שתתקבל.

 גרסת הדפסה   
 
מאת: עו"ד טלי אויזרוביץ*

במקרים רבים מנסה גבר העומד בפני הליך גירושין להזדרז ולהגיש את תביעתו לבית הדין הרבני ומבקש הוא לכרוך בתביעה את נושא הגירושין, מזונות האשה, מזונות הילדים, ומשמורתם.

את נושא הדירה יעדיף בדרך כלל להשאיר לדיון בבית המשפט לענייני משפחה, וזאת במטרה להפעיל לחץ על אשתו באמצעות הסיכון שדירת המגורים תימכר לאלתר.

תביעה לתשלום דמי מזונות
אשה גם תעדיף כי נושא הרכוש ידון בבית המשפט לענייני משפחה, שכן בית המשפט יעניק לה – ברוב המקרים – מחצית מכל רכוש בין אם הוא רשום על שמה ובין אם לאו, ואילו גורל הרכוש בדיון גירושין בבית הדין הרבני יוכרע בהרבה מקרים לפי צורת הרישום אף בלא כל קשר למאמץ המשותף ולתרומת האשה בניהול משק הבית ובגידול הילדים.

האופי השונה בין פסיקות בתי הדין ופסיקות בתי המשפט גורמת לתופעה של "מרוץ סמכויות" וכל הקודם – זוכה. יש גם משמעות פסיכולוגית לשאלה מי עשה את הצעד הראשון בלא כל קשר למצב המשפטי. מי שעשה את הצעד הראשון מרגיש כי ידו על העליונה והוא בא עם בטחון רב למשא ומתן וכך משיג יתרון מסויים גם אם אין לכך בסיס משפטי מוצק.

לא בכל מקרה שבו גבר הקדים וכרך בבית הדין הרבני את הנושאים הקשורים בגין גירושין הדבר פועל לרעת האשה, שכן על הגבר להוכיח ולעמוד בשלושה תנאים כדלקמן:

א. כנות תביעת הגירושין ב. כריכה כדין ג. כנות הכריכה
היה והגבר לא יצליח להוכיח את שלושת התנאים המצטברים - יערך דיון גירושין בבית המשפט לענייני משפחה למרות שהגבר הקדים את האשה ולמרות שהגיש את התביעות לפניה.

במקרים מסוימים למרות הגשת התביעות על ידי הגבר לבית הדין הרבני - תהיה הסמכות נתונה לבית המשפט למשפחה. כל מקרה לגופו ולפי נסיבותיו המיוחדות. בכל מקרה בו יש ספק האם להגיש תביעה כדי "לתפוס את הסמכות" או לא להגיש כדי שלא להסלים את המצב - מומלץ להגיש תביעה על מנת לוודא שהערכאה הרצויה לאותו לקוח תדון בנושא, ומיד לאחר הגשת התביעות - להציע לבן הזוג לפנות לגישור.

תעדיף לתבוע את מזונותיה ואת מזונות הילדים בבית המשפט לענייני משפחה, מאחר ובית המשפט פוסק – ברוב המקרים – מזונות גבוהים יותר, ומצמיד אותם למדד, בעוד שבית הדין הרבני פוסק ברוב המקרים – מזונות נמוכים יותר הצמודים לתוספת היוקר בלבד. במדינת ישראל קיימות שתי מערכות של בתי משפט שלהן הסמכות לדון בענייני גירושין (מזונות, חלוקת רכוש, אחזקת ילדים וכו`) - בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים. מצב זה יצר תופעה המכונה "מרוץ הסמכויות". מי שפונה לערכאה הנוחה לו קובע את "סדר היום" של הסכסוך, את אופיו, ויש להניח כי התוצאה שתתקבל תהיה לשביעות רצונו.

הדעה הרווחת היא כי לגבר עדיף להתדיין בבית הדין הרבני ואילו הערכאה העדיפה לאשה היא בית המשפט לענייני משפחה. לא תמיד זה נכון. ישנם מקרים שבהם לאשה עדיף שהדיון בעניינה ייערך דווקא בבית הדין הרבני.

*טלי אויזרוביץ היא עורכת דין ומגשרת מוסמכת מטעם בית המשפט, חברה בועדה לעיניני משפחה של לשכת עורכי הדין. טל` 03-6114920.

לאתר של עו"ד טלי אויזרוביץ


למאמר של עו"ד טלי אויזרוביץ בנושא עילות לגט גירושין


למאמר של עו"ד טלי אויזרוביץ בנושא גישור


רוצים לשאול את עו"ד אויזרוביץ שאלה? הכנסו לפורום גירושין


 
 

הרשמה לניוזלטר

קבלו עדכונים והטבות
כל ראשון לחודש למייל
דואר אלקטרוני
שם
 
לגיליונות קודמים
לאינדקס לידה - הגדול במדינה
כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה © יצירת קשר     תקנון ותנאי שימוש