בלוג פורומים השבוע אינדקס אופנה יוגה גברים וצירים היום שאחרי הצילו צירים תזונה מאמרים חדשות ראשי
 

מיילדות בישראל - דו"ח סב לידתי 2011 - הפיצוח

 גרסת הדפסה   
 
מאת: רותי קרני הורוביץ
5 צילומים:

הדו"ח השנתי של החברה הישראלית לרפואת אם-עובר בראשות פרופ' יעקב בר, מתפרסם אחת לשנה בכנס החברה ומציג נתונים משמעותיים על חדרי לידה בישראל. מצגת הדו"ח הנושא את השם 'המיילדות בישראל – דו"ח סב לידתי 2011' מתפרסמת כאן באתר החברה.

סקירה סטטיסטית רחבה זו, מציגה את מספרי הלידות בבתי החולים השונים, את שיעור ההתערבויות והניתוחים הקיסריים, ועוד כהנה נתונים שאין מהם רלוונטיים ביותר עבור ציבור העומדים בפני לידה בישראל בהחלטתם היכן ללדת.

למרות חשיבות המידע עבור הציבור, מוסווים הנתונים תחת קוד מספרי, המסתיר אותה מעיניהם של תושבי ישראל המבקשים לקבל החלטה מושכלת באשר למקום הלידה שלהם. ההחלטה היכן ללדת עשויה להיות מושפעת מאד מן הנתונים המצביעים באופן מובהק על בתי החולים בהם שיעורי ההתערבוית הרפואיות נמוך לדוגמא, שיעור הצלחת הלידות הוגינאליות לאחר קיסרי גבוה וכו'. חוק חופש המידע אינו מחייב כנראה את החברה לחשוף את הקוד מחד, ומאידך משרד הבריאות אינו מחזיק לטענתו את הנתונים, כך שהצורך המוצדק והמתבקש לחשיפה של הנתונים נופל בין הכיסאות.

למרות הקידוד, קל יחסית לייצר מפתח החושף את זהותם של בתי החולים המסתתרים מאחוריו, והמידע התומך בחשיפה, הריהו לפניכם. אם תיקחו את נתוני הלשכה של מספרי לידות ותסדרו אותם לפי סדר יורד (ניתן לעשות בקלות באמצעות גיליון אקסל), תקבלו את רשימת בתי החולים לפי נפח לידות. להלן:

   

בית חולים

2011

שערי צדק

14,574

סורוקה

13,748

סוראסקי

11,357

מעייני הישועה

10,295

שיבא

9,921

רבין ק.בילינסון

9,161

אסף הרופא

8,184

לניאדו

6,993

קפלן

6,222

הדסה עין כרם

6,070

מאיר

6,066

נהריה

5,456

ביקור חולים

5,324

רמב"ם

5,099

וולפסון

4,517

המרכזי בעמק

4,263

הדסה הר הצופים

4,250

הלל יפה

4,196

ברזילי

4,120

בני ציון

3,526

רבקה זיו

3,348

סנט וינסנט

3,078

הסהר האדום

2,943

הכרמל

2,839

פוריה

2,628

אל מקאסד

2,505

הסקוטי

2,019

המשפחה הקדושה

1,924

בית יולדות דג'אני

964

יוספטל

801

בי"ח אלקודס ליולדות

443

 

בשלב השני, נקו את שארית בתי החולים אשר לא נכללו בסקר (31-27). ניקוי זה הוא מקור ראשון אפשרי לטעות ולכן לא הבאתי את הרשימה הנקיה אלא את זו המלאה בלבד.

בשלב השלישי, קחו את הגרף שכותרתו מספר לידות לפי בתי חולים 2011 מתוך המצגת של החברה, והדפיסו אותו ברזולוציה טובה. קחו סרגל טוב, והניחו אותו  על הגרף לפי קווי הרוחב היורדים.

מספרו את העמודות לפי גובהן ובסדר יורד. קיבלתם את מפתח הזיהוי. למשל, ברור שביה"ח שערי צדק הממוספר בקידוד החברה כמס' 14 הוא מס' 1 ברשימת מספר הלידות. ברור גם שביה"ח סורוקה הממוספר בקידוד החברה כמספר 6 הוא מס' 2 ברשימת מספר הלידות, ביה"ח סוראסקי (ליס) הממוספר בקידוד החברה כמס' 13 הוא מס' 3 ברשימה וכן הלאה.

השלימו את הפענוח, והקוד המפוצח בידיכם. עתה תוכלו להתאים באמצעות המפתח שבידיכם נתונים לשמות, ולדעת היכן התרחש בשנת 2011 מספר הניתוחים הקיסריים הגבוה בישראל, היכן שיעור האפידורל והלידות המכשירניות הנמוך ביותר וכו'.

אם אתם שואלים את עצמכם האם פיצחתי את המפתח כולו בעצמי (התשובה היא כן) ואם כך מדוע איני מפרסמת אותו? התשובה פשוטה.

מאחר וככל שהעקומה משתטחת רב הסיכוי לטעות, ומאחר שאחרי ככלות הכל אמצעי המדידה (סרגל וגרף מודפס) אינו אמין ב-100%, טעות קטנטנה עלולה לגרור תביעת דיבה נגדי.

הפענוח כאמור אפשרי אך מסורבל ונראה שלחברה הישראלית אין עניין להקל על הציבור בפיצוחו.

במטרה לספק בכל זאת לציבור הישראלי את הנתונים החשובים, ניתן לטעמי לפעול בשתי הדרכים הבאות:

1.     להפנות אל משרד הבריאות בקשה לערוך סקר שנתי מטעמו ולפרסם את תוצאותיו בכפוף לחוק חופש המידע (בדעתי לעשות זאת במסגרת ארגון הגג ותנועת נשים קוראות ללדת)

2.     לפצח את הקוד בצורה אישית ולהביאו לידיעת הציבור בדרכים יצירתיות

אשמח להמשיך ולדון בעניין כאן בתגובות ובמייל. קדימה..

**רותי קרני הורוביץ היא ראש ארגון הגג של המקצועות הסב-לידתיים בישראל, מנהלת ביה"ס אמנות הלידהלהכשרת דולות ומדריכות להכנה ללידה, דירקטור CAPPA-Israelמנהלת אתר דולות – אמנות התמיכה בלידה, מנהלת אתר לידה – אמנות הלידה, ממקימות תנועת נשים קוראות ללדת ומחברת הספר והתקליטור אמנות הלידה – הכנה מנטאלית מטאפיזית להריון, לידה והורות' הניתן להורדה חינם באתר לידה – אמנות הלידה

 
 

הרשמה לניוזלטר

קבלו עדכונים והטבות
כל ראשון לחודש למייל
דואר אלקטרוני
שם
 
לגיליונות קודמים
לאינדקס לידה - הגדול במדינה
כל הזכויות שמורות לאמנות הלידה © יצירת קשר     תקנון ותנאי שימוש