"מתעגלות" - מעגלי נשים להעצמה במעברי החיים מעגלי לידה, חתונה, בת מצווה ועוד - עם תמר ענבר

 
אני וההריון שלי
תקשורת והקשרות לעובר
חלומות בהריון
על גברים, זוגיות, הריון ולידה
על אמהות ויחסים עם אמא
את יולדת כמו שאת חיה?
קישורים מומלצים
מפגשי נשים - למה אנחנו צריכות את זה
 עמוד הבית  מי אני  כלי העבודה שלי  צרי קשר פורום
כלי העבודה שלי

הכלי הבסיסי הוא מעגל ההקשבה
זוהי טכניקה פשוטה אך רבת עוצמה שמקורה במסורות שבטיות עתיקות.

המעגל מבוסס על הקשבה מהלב - הקשבה מלאה ועמוקה למי שחפץ הדיבור בידה.
כאשר אנו מתרגלות הקשבה לסיפורה של אישה אחרת, בלי להתפזר למה שיש לנו להגיד על מה שאנו שומעות, ובלי לחשוב מיד על תשובה או עצה, נוצר מרחב בו נשים יכולות לפתוח את ליבן.
יחד אנו יוצרות מרחב מקודש, המאפשר לכל אחת מהמשתתפות מקום לשתף ברגשות, בחלומות, בחששות, בידע ובנסיון, ולקבל את ההזדמנות לראות השתקפויות של עצמה באחרות ושל האחרות בה.
במעגלים בהם אנו חוגגות עם אישה מעבר חשוב בחייה, אנו משתמשות במעגל ההקשבה בכדי לקיים סבבים של ברכות, סיפורים מעצימים, זכרונות... כל דבר שיכול לחזק אישה בדרך ולשמח אותה.

כלים נוספים שאני משלבת במעגלים, לפי אופי האירוע, האישה החוגגת והקבוצה:

 

מדיטציה ודמיון מודרך

כל מפגש של המעגל נפתח במדיטציה קבוצתית קצרה, בה אנו מדמות את הרשת האנרגטית הנרקמת במעגל ומעצימה את כל מה שקורה בו. אנו מברכות את עצמנו, וכל ישות אחרת הנוכחת במעגל בכל צורה שהיא (למשל את השושלת הנשית שלנו, את רוחות השמיים...) . אנו מחזיקות ידיים, מרגישות זו את זו ואת המרחב המשותף, נושמות יחד, ומפעילות יחד את עוצמת הדמיון והכוונה שלנו ליצירת מרחב מקודש, מרפא ומעצים עבור כולנו.

קלפים

קלפים משקפים לנו מצב או רגש בו אנו נמצאות, ונושאים עבורנו מסר או ברכה. הם יכולים להזכיר לנו דברים, לתת לנו השראה להתבוננות פנימה, לשיתוף, ולמודעות עצמית גדולה יותר.

הקלפים מכילים בתוכם ארכיטיפים וסמלים הקיימים בתת מודע הקולקטיבי. בעזרתם אנו לומדות על חוקי הטבע והיקום, על דמויות המשחקות תפקידים בנפשנו, על האמונות הפנימיות שלנו, על המקום שלנו בחיים, על העוצמות שלנו, ועל השיעורים שלנו. יש המון סוגים של קלפים, חלקם נוצרו במיוחד בשביל נשים ומציגים לנו דמויות נשיות וסמלים נשיים מובהקים. לקחת קלף במעגל זה תמיד כיף... זה מחבר אותנו לעולמן של האלות, הפיות והקוסמות, ומזכיר לנו שהן קיימות גם בתוכנו...


תיפוף שמאני

התיפוף השמאני הוא תיפוף מונוטוני מתמשך, בקצב הלמות הלב, המהדהד ומחלחל לגוף ולתודעה שלנו, ומכניס אותנו למצב של גלי אלפא במוח, מצב מדיטטיבי בו אנחנו יוצאות מהמחשבות הרגילות ונכנסות לתודעת חלימה. התיפוף השמאני מדמה עבורנו את המצב בו היינו ברחם, שומעות את הלב הפועם של אמא, מתמסרות לפעימה, ונותנות לעצמנו להתמזג בתוכה. במצב כזה אנחנו יכולות לקבל מסרים שבאים ממקום אחר. המסר יכול להופיע במליון צורות - תמונה, חלום בהקיץ, משפט, תחושה בגוף, רגש, זכרון... אנחנו לא מצפות למשהו מסוים, אלא פתוחות לכל מה שבא, וגם אם נדמה לנו שכלום לא בא, זה בסדר... לפעמים מסעות שמאניים שלמים קורים, והתודעה הרגילה שלנו לא מסוגלת לקבל אותם. יש אנשים שהמסע לוקח אותם לשינה... הכל יכול לקרות, ובכל מקרה זוהי דרך עבורנו להכנס פנימה וליצור שקט שמתוכו יכולות לבוא לנו כל מיני הבנות.

שירה אינטואיטיבית
השירה האינטואיטיבית היא שירה בה אנו נותנות ביטוי לקול שלנו באופן חופשי וספונטני. אנו יושבות במעגל בעיניים עצומות ותוך כדי השירה נכנסות למצב מדיטטיבי של שקט והרפיה. הקולות יוצאים מתוכנו ללא מחשבה ותכנון, ללא מאמץ להתאים למשהו או להשיג משהו. כל אחת שרה מתוך עולמה הפנימי ויחד יוצרים הקולות השונים הרמוניה קולית שמעלה את התדר האנרגטי ומאפשרת לכל מיני דברים לקרות...


אבחון בכפות הרגליים
במעגלים רבים אני עורכת אבחון קצר בכפות הרגליים לבעלת השמחה, ולפעמים גם לנשים האחרות במידה ויש זרימה... האבחון מאפשר לי להעניק לאישה החוגגת נקודת מבט רחבה על איכויותיה המיוחדות ועוצמתה האישית, והבנה של היסודות הפעילים בחייה - אדמה, מים, אש ואוויר. בהתאם לאופי האירוע אני עושה קישור בין סגולותיה האישיות של האישה למעבר החיים בו היא נמצאת, ומזכירה לה את נקודות החוזקה שלה שיכולות לתמוך בה בדרך.
 
מפת הייעוד של המאיה
עוד כלי שדרכו ניתן לחבר אישה למהות הייחודית שלה וליסודות המדריכים, התומכים, הנסתרים והמאתגרים באישיותה וחייה. דרך המפה הצבעונית שאני מכינה ומעניקה לחוגגת, אנו מתוודעות לסמלים המרכיבים את המפה האישית של יום לידתה, סמלים שעצם ההתבוננות בהם מעלה את התדר האנרגטי, וההבנה שלהם מעצימה את תהליכי הצמיחה וההתפתחות.


מגע
כל אדם זקוק למגע, ונשים בהריון על אחת כמה וכמה. מגע עוזר לפוגג מתח, להקל על סימפטומים פיזיים, ולהתחבר לתחושות של הנאה מהגוף ואהבת הגוף. דרך מגע אפשר להתאמן בהתמסרות, בקבלה, בהרפיה, וביצירת שקט בראש. צורות מסוימות של מגע מעצימות את תשומת הלב לגוף, ומכוונות אותנו להפעיל אותו בצורה יותר נכונה ובריאה עבורנו.

כאשר אישה בהריון מקבלת מגע, גם העובר נהנה מהרגיעה והזרימה הפיזית והנפשית שחווה האם.
במעגל אני מלמדת טכניקות פשוטות אך עוצמתיות של מגע, המשתתפות מתאמנות האחת על השניה בהענקת וקבלת מגע, ויחד אנו מתבוננות בתחושות המיוחדות שהוא מעלה אצל כל אחת.

 

נשימה
נשימה עמוקה מספקת חמצן טרי לגוף, מעסה את האיברים הפנימיים, ומעודדת זרימה טובה בכל המערכות. נשימה מודעת יכולה לסייע לנו להרפות איזורים מתוחים בגוף ולהפחית כאב.  לאישה בהריון הנשימה חשובה כפליים מאחר והיא משפיעה באופן ישיר גם על העובר ועל הסביבה בה הוא חי וגדל. כמו כן, שימוש נכון בנשימה יכול לתמוך מאוד בלידה, שכן נשימה עמוקה גורמת לשחרור אוקסיטוצין. ניתן להשתמש בנשימה בלידה כדי לקבל את הצירים בצורה נכונה, ולפתוח את עצמנו לתהליך עם מינימום התנגדות.

איכות הנשימה קשורה לדרך בה אנו מכניסות דברים פנימה ומוציאות החוצה. אצל רובנו הנשימה פחות מלאה וחלקה ממה שהיא יכולה להיות... לפעמים מספיקה רק תשומת לב לאופן הנשימה הקיים בכדי ליצור בה שינוי. במעגל אני מלמדת תרגילי נשימה שימושיים, אשר בעזרתם אנו מתייחסות לדפוסי הנשימה האישיים שלנו.

כתיבה

כתיבה היא כלי מצוין להתבוננות פנימה ולמידה עצמית. דרך הכתיבה אפשר לגלות הרבה על אמונות שאנו מחזיקות ועל הצורה בה אנו תופשות את המציאות שלנו. הכתיבה ממקדת, וגורמת לנו להוציא מעצמנו תכנים שנסתרו מעינינו בצורה מאוד בהירה. היא מאפשרת לנו ללמוד "מה הסיפור שלנו", איך ניתן לשנות גישה אליו במידה והוא תוקע אותנו, או איך לשאוב ממנו כוח במידה והוא מחזק אותנו.
הכתיבה מאפשרת לבטא רגשות מכל הסוגים - פחדים, כעסים, כמיהות, תסכולים, בלבול וכו', ובעקבות ההיזכרות בהם לקבל הזדמנות לריפוי וטרנספורמציה.

טקסים

בטקסים אנו משתמשות בסמלים על מנת להעיר ולהזכיר לעצמנו איכויות ועוצמות מסוימות, כך שייצרבו לנו בתודעה בצורה בלתי אמצעית ויהיו זמינות לנו בחיי היומיום.
טקסים גם מאפשרים לנו לשחרר דברים שמעיקים עלינו, ולפתוח שער לדברים חדשים וטובים להגיע אלינו. כמו כן הם מעצימים את האנרגיה של המעגל ורותמים את הכוונה של כל הנוכחות בו לכיוון משותף.

 


כל הזכויות שמורות © צרו קשר שיווק באינטרנט הריון ולידה תקנון והצהרת פרטיות קידום והקמת אתרים